Ekonomi

AB gözlemcisi, stabilcoin ihraççıları için sermaye ve likidite kuralları önerdi

Investing.com – Avrupa Birliği bankacılık gözlemcisi bugün, stabilcoin ihraç eden şirketlerin sermaye yeterliliği kurallarına uymasını sağlamaya yönelik teklifini açıkladı.

Son aylarda Avrupa Birliği, kripto para birimleri ve sabit kripto varlıklara yönelik dünyanın en kapsamlı çerçevesini oluşturdu. kanunu bunu hazırlayan birlik olarak öne çıktı. Bu kurallar dizisinin bir modülü olarak Avrupa Bankacılık Otoritesi(EBA), Haziran ayı itibarıyla stabilcoin ihraççıları için sermaye ve likidite yeterliliğine ilişkin standartların uygulanmasına yönelik teklifini sundu.

EBA, stabil kripto paralar için rezerv olarak kullanılan varlıkların likit ve kaliteli olması gerektiğini de vurguluyor. Burada amaç, ihraççı şirketlerin en kötü şartlarda bile ödemelerini geciktirmemeleri için hızla nakde dönüşebilmelerini sağlamaktır. EBA, olası kriz dönemlerinde yatırımcılara eşit ödeme yapabilmek için ihraççıların yeterli sermaye seviyesini sürdürmeleri gerektiğini de vurguluyor. Para birimi dışında altınla desteklenen sabit kripto para birimleri için, ödeme anında dayanak varlığın piyasa fiyatının referans olarak kullanılması tavsiye edilir.

EBA tarafından önerilen bu kurallar, banka dışı finansal kuruluş olarak faaliyet gösteren stabilcoin ihraççılarının bankalarla eşit garanti vermesini ve dolayısıyla sermaye ve likidite açısından bankalara karşı haksız bir avantaja sahip olmamalarını sağlamayı amaçlıyor. Mevcut teklifler 30 Ocak 2024 tarihine kadar kamu ihale ve tekliflerine açık olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu