Haber

AK Parti ve Yeni Azerbaycan Partisi heyetleri Şuşa Deklarasyonu’nun ikinci yılında Şuşa’da buluştu

Şuşa Deklarasyonu’nun 2. yılına ithafen Azerbaycan’da “Azerbaycan-Türkiye Stratejik İttifak İlişkileri: Kurtuluştan Zafere” başlıklı uluslararası konferans düzenlendi.

AK Parti ve Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) tarafından Karabağ’ın simge kenti Şuşa’da düzenlenen konferansın açılışına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Dış Bonolar Lideri ve Bursa Milletvekili Efkan katıldı. Ala, YAP Başkan Yardımcısı ve Merkez Yürütme Kurulu. Lideri Tahir Budagov ile milletvekilleri, akademisyenler ve uzmanlar katıldı.

Konferansa Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, Azerbaycan Enerji Bakan Yardımcısı Samir Veliyev, Savunma Sanayii Bakan Yardımcısı Mehman Bahışov, AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil katıldı. Ayrım, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı ve KKTC. Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer de yer aldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım, yaptığı konuşmada Şuşa Deklarasyonu’nda ortaya konulan irade ile Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin stratejik ortaklık düzeyine yükseltildiğini söyledi.

Karabağ’ın yeniden imarı ve ihyası adına yürütülen çalışmalarda Türkiye’nin tecrübesinden yararlanılmasını değerli bulduklarını belirten Yıldırım, bu anlamda katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Azerbaycan’ın Milli Lideri Haydar Aliyev’in hizmetlerinin önemine işaret eden Yıldırım, “Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler stratejik ortaklık düzeyinden adım adım ilerliyor. Bu, Anadolu topraklarının Kafkasya ile entegrasyonunu, ardından Orta Asya.” dedi.

Türk devletlerinin bütünleşmesine ve Türk Devletleri Teşkilatı’nın önemine değinen Yıldırım, teşkilata üye devletler arasındaki ticaretin artırılması gerektiğini vurguladı.

2. Karabağ Savaşı’nın ardından Azerbaycan ile Ermenistan arasında yürütülen barış görüşmelerine dikkat çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

“Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecinin ve dolayısıyla Ermenistan ile Türkiye arasındaki normalleşme sürecinin başlaması, Ermeni liderliğinin bundan sonraki adımlarına bağlıdır. Özellikle Karabağ’da yaşayan Ermenilerin artık Azerbaycan’la bütünleşmeleri gerekiyor, bu yüzden onların zamanı geldi.” devletçilik oyunundan vazgeçip gerçekleri kabul etmek, bu sağlanırsa ilişkilerin normalleşmesi yolunda çok önemli bir adım atılmış olacaktır.

Bölgenin ortasında bulunan ve sayısı 10 bini bulan yasadışı silahlı grupların faaliyetlerine tamamen son vermesi ve kendilerini Azerbaycan’ın merhametli kollarına teslim etmesi gerekmektedir. Sayın Aliyev, bu şartların yerine getirilmesi halinde genel af ilan edebileceğini daha önce kamuoyuna ve tüm dünyaya duyurmuştu.

Azerbaycan’ın 2. Karabağ Savaşı’nı kazanmasının Türk dünyasının özgüvenini artırdığını belirten Yıldırım, “Türkiye başından beri manevi ve siyasi olarak her zaman Azerbaycan’ın yanında olmuştur ve bundan sonra da olmaya devam edecektir.” söz konusu.

“Projelerimiz bölgemizin istikrarına ve refahına yöneliktir”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ala, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin sağlam temeller üzerinde yükseldiğini söyledi.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından Azerbaycan halkının gösterdiği dayanışmayı takdirle karşılayan Ala, şu ifadeleri kullandı:

“Kardeş Azerbaycan aynı zamanda Türkiye’nin birçok alanda yakın işbirliği içinde olduğu değerli bir ortağıdır. Geçmişten bugüne imzaladığımız çok sayıda anlaşma, çeşitli alanlarda geliştirdiğimiz birçok ortak proje, üst düzey temaslar ve ziyaretler, ilişkilerimizin temelini oluşturmaktadır. Savunma sanayisinden teknolojiye, ekonomiden ticarete.”Ulaştırmadan elektriğe, çevreden tarıma birçok alanda işbirliğimiz tüm hızıyla devam ediyor. Hayata geçirdiğimiz ve hayata geçireceğimiz projelerimiz bölgemizin istikrar ve refahına yöneliktir.”

“Azerbaycan, Türkiye Yüzyılı hedeflerine giden kardeş ülkenin yanındadır”

YAP Başkan Yardımcısı ve Merkez Yürütme Kurulu Başkanı Budagov, 2. Karabağ Savaşı’nın kazanılmasında kardeş Türkiye’nin manevi ve siyasi desteğinin müstesna rol oynadığını ifade etti.

2’nci Karabağ Savaşı’nın ardından imzalanan Şuşa Deklarasyonu’nun iki ülke arasındaki ilişkilerin ittifak düzeyine yükseltildiğini hatırlatan Budagov, “Ortak faaliyet ve taahhütlerimiz ülkelerimize kalkınma, bölgeye refah ve istikrar vaat ediyor. Türk dünyası için parlak umutlar.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti döneminde Türkiye’nin dünya çapında söz ve nüfuz sahibi olduğunu vurgulayan Budagov, şunları kaydetti:

“Bugün bölgede Türkiye’nin iradesi ve katılımı olmadan hiçbir sorun çözülemez. Türkiye’nin Erdoğan’ın liderliğinde yeni dünya için belirlenen stratejik hedefleri hayata geçirerek uluslararası arenadaki konumunu daha da güçlendireceğine şüphe yok. Azerbaycan, Türkiye Yüzyılı hedefleri çerçevesinde kalkınma yolunda emin adımlarla ilerleyen kardeş bir ülke yanınızdadır.”

AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım ve Azerbaycan Milletvekili Ramil Hasan da Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin ve Şuşa Deklarasyonu’nun önemine değindiler.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in Şuşa Özel Temsilcisi Aydın Kerimov, kentteki imar ve canlandırma çalışmaları hakkında bilgi verdi.

kesap-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu