Haber

Akbank VikiMaraton ile Vikipedi Bilgilerini Eşitlik ve Katılım Odaklı Bir Şekilde Güncelliyor

Akbank, bağımsız ansiklopedi Wikipedia’nın eşitlik, kapsayıcılık ve kapsayıcılık odağıyla güncellenmesi ve doğru bilginin herkesin erişimine sunulması amacıyla VikiMaraton projesini başlattı. Cinsiyet eşitliğini odağına alan VikiMaraton serisi 2024 yılında da 3 farklı etkinlikle devam edecek.

Akbank, toplumsal hafızanın toplumsal cinsiyet eşitliği alanında yeni ve güçlü kalması için kolları sıvadı. Banka, İmece işbirliğiyle; Vikipedi’yi eşitlik, kapsayıcılık ve kapsayıcılığa odaklanarak güncellemeyi amaçlayan VikiMaraton serisini başlattı. Serinin ilk etkinliği 2023 yılının sonunda gerçekleşti.

Başta gençler olmak üzere herkesin katılımına açık olan VikiMaraton’da 20-25 kişilik gruplar, belirlenen konulardaki literatürü tarayarak bilgi eksikliklerini gidermeye odaklanıyor.

VikiMaraton gönüllülerin katılımıyla 3 saatlik yoğun bir çalışmadan oluşuyor. Gruplar çalışmalarını İmece ekibine aktarıyor, burada değerlendirme süreci sonunda elde edilen kanıtlanmış bilgiler Wikipedia ile paylaşılıyor. Böylece Akbank, Vikipedi aracılığıyla toplumsal hafızada ve iletişim dilinde kapsayıcılığın ve eşitliğin sağlanmasına kolektif bir katkı sağlıyor.

Akbank VikiMaraton, 2024 yılında Mart, Ağustos ve Kasım aylarında düzenlenecek üç farklı etkinlikle devam edecek.

Detaylı bilgi ve başvuru detaylarına Akbank sosyal hesaplarından ulaşılabilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

mamakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu