Ekonomi

BM, Türkiye’deki depremzedeler için 1 milyar dolarlık insani yardım çağrısında bulundu

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yüzyılın en büyük depreminden etkilenen Türk halkı için insani yardım davetinde bulundu.

Guterres, fonun üç aya yayılacağını ve hükümetin yürüttüğü çalışmalara yardım kuruluşlarının katkısını hızlandırmayı hedeflediğini belirterek, özellikle bölgelerde 5,2 milyon kişiye yardım yapılmasına katkı sağlayacağını belirtti. gıda, güvenlik, eğitim, su ve barınma.

Guterres, “Türkiye, dünyada en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke ve yıllardır Suriyeli komşularına karşı çok cömert davranıyor” dedi. terimini kullandı.

Guterres, dünyada yardım isteyenlerle dayanışma içinde olan Türk halkına destek olma zamanının geldiğini belirterek, “Bugün BM, selin vurduğu Türk halkı için 1 milyar dolarlık insani yardım çağrısı yapıyor. yüzyılın en büyük depremi.” açıklama yaptı.

Kaybedecek zaman olmadığını ve ihtiyaçların çok büyük olduğunu kaydeden Guterres, “Uluslararası toplumu çağımızın en büyük doğal afetine karşı bu girişime tam destek vermeye çağırıyorum.” sözünü verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu