Haber

“Devlet içindeki çete yapılanmalarına ilişkin iddiaların araştırılması” önerisi AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda; HDP Grubu’nun “devlet içindeki çete örgütlerine ilişkin iddiaların soruşturulması” amacıyla Meclis Soruşturması önergesinin gündeme alınması önerisi görüşüldü. HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni teklifin ilişkisini anlattı.

“TBMM HIZLI OLMALI”

Çepni, “Bütün toplumun büyük bir endişeyle izlediği çete, mafya, bunların devletle ilişkileri ve siyasi cinayetlerle ilgili iddiaları beklemek istiyoruz” dedi. dedim.

“TÜRKİYE TARİHİ AYDINLATILMIŞ CİNAYETLERLE DOLU”

Faili meçhul cinayetlere dikkat çeken Çepni, “Türkiye tarihi faili meçhul cinayetlerle, binlerce faili meçhul gözaltı ve siyasi cinayetlerle dolu. aksine bütün bu kabahatler adeta bir hata, bir yönetim biçimi haline geldi, katiller cezalandırılmak şöyle dursun, ödüllendiriliyor, bazı mahkeme kararları göstermelik davalarla ortaya çıkmış olsa da sonunda gördüğümüz gerçek tüm bu katiller ve şebekeler sonunda ödüllendirildi.” dedi.

“Tetiği çekenler gösteriş için cezalandırıldı”

Suçluların yeterli cezayı almadığını ifade eden Murat Çepni, “Tetiği çekenler sadece gösteriş için cezalandırıldı, tetiği çekenler ise arkasındaki ağlar gizlenerek doğrudan siyasetin merkezine yürüdüler. Türkiye artık çeteler ve uyuşturucu kaçakçılığı çok çıplak. Sokaklar uyuşturulmuş durumda. Çetelerin, mafyaların, mafya patronlarının hesap verme yerine dönmüş ve bu hesaplaşmalarda masum insanlar balkonda otururken hayatını kaybetmiştir. onların evi. Sokaklar suç şebekeleri için hesaplaşma yerine dönüştü. Uzun namlulu silahlarla çeteler birbirleriyle, uyuşturucu çetelerinin baronları ve çete reisleri Türkiye’de ülkeler arasında hesaplaşmaya başladılar. “Kendilerine yer edindiler, vatan edindiler.”

“MUTLAK KÖTÜLÜĞÜN ÖRNEĞİDİR”

HDP’nin önerisi üzerine ÂLÂ Parti Kümelenmesi adını alan Aydın Adnan Sezgin, “Demokratik devletler hukuk sistemlerinin dışına adım atmazlar, hukuk kurallarının dışına çıkmazlar, aksi takdirde parti olma vasfını kaybederler” dedi. devlet, devlet olmanın meşruiyetini kaybeder ve egemenliğini kaybeder.Tarih boyunca birçok ülkede devleti içeriden ele geçirmeye veya devletle işbirliği yapmaya çalışan bu tür yapılar olmuştur.Tam bir sefaletin timsalidirler. Ülkemizde de benzer girişimler olmuştur ve olmaya devam etmektedir.Bu tür yapılar kendilerine ait olmayan imkanları kendi çıkarlarına kullanıp ideolojik ve pahalı bedeller karşılığında kullandıkları için haindirler.Aldatmacaları ile bunu meşrulaştırmaya çalışırlar. ; haindirler çünkü kendilerine ait olmayan fırsatları kullanırlar; haindirler çünkü gasp ederken ideolojik telaffuzlarını abartırlar, Allah’ı kutsadıklarını iddia ederler. ezdikleri değerler; haindirler çünkü var olmayan düşmanlar yaratırlar.”

MEHMET AĞAR’IN SÖZÜ HATIRLANDI

CHP Grubu adına konuşan Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, tam 30 yıl önce bugün öldürülen araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu’yu anarken, “Dönemin İçişleri Bakanı Uğur Mumcu öldürüldüğünde, Bugün adı bir dizi karanlık işlerle anılan Mehmet Ağar, “Tuğlayı çekersek duvar yıkılır. Sözü vicdan sahibi herkesin yüreğini dağlar” dedi.

“SİNAN ATEŞ DOSYASI KAPATILMAK İSTEDİ”

Aytekin, “Devletin içine sızıp hukukun dışına çıkanlar, sırtı sıvazlananlar toplum vicdanında büyük travmalara neden oldu. Metin Göktepe, Musa Anter, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Onat Kutlar, Necip Hablemitoğlu , Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Tahir Elçi;Daha da geriye gittiğimizde Ümit Kaftancıoğlu, Cavit Orhan Tütengil ve Abdi İpekçi… Hepsi de devlete sızmış çetelerin, suç örgütlerinin ve dış servislerin kurbanları, tüm ailelerin ve toplumun beklentisi tüm bunların gerçek hesabını vermesidir.bilinmeyenler devam ediyor.Bugün de aynı zihniyetle Sinan Ateş belgesi kapatılmak isteniyor.Meclis bu karanlıkla yüzleşmeli, karşı çıkmalıdır. ; adaletin gelmesi için yapması gerekir. Burada bir kez daha güçlü bir şekilde söylüyoruz: O tuğla çekilecekse çekilsin, o duvar yıkılacaksa yıkılsın. Yeter ki gerçekler ve gerçek failler ortaya çıksın. çıktı” dedi.

“KİMSENİN YAŞINA BAKMADIK”

AK PartiGrubu adına konuşan Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, “Türkiye’yi kanun dışı yöntemlerin geçerli olmadığı bir noktaya getirdik. Özellikle uyuşturucu suçlarıyla mücadelede kimseyi hor görmedik. Uyuşturucu suçlarına en ağır cezaların verildiği dünya ülkeleri” dedi.

AK PARTİ VE MHP’NİN OYLARI İLE REDDİ

HDP’nin “devlet içindeki çete oluşumlarına ilişkin iddiaların soruşturulması” önergesi önergesi AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Kaynak: ANKA / Günümüz

haberkaratas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu