Ekonomi

Dubai endeksi, petrol fiyatlarının artmasıyla Körfez’deki kazanımlara öncülük ediyor

Körfez bölgesi borsaları Çarşamba günü yükselirken, petrol fiyatlarındaki yükseliş ve güçlü kurumsal kar raporları sayesinde en büyük artışı Dubai endeksi gösterdi.

Dubai’nin gösterge hisse senedi endeksi %1,2 artışla yaklaşık üç ayın en yüksek kazancını elde etti. Tüm segmentlerde görülen bu artışta, hisseleri erken işlem saatlerinde %7,9 oranında artan Dubai İslam Bankası’nın dikkat çekici performansı etkili oldu. Bu sıçrama, bankanın Haziran 2020’den bu yana yaptığı en belirgin sıçrama oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük İslami kredi kuruluşu olan Dubai İslam Bankası, Salı günü yaptığı açıklamada, tüm yıl atfedilebilir net kârının %24 artışla 6,80 milyar dirheme (1,85 milyar dolar) yükseldiğini söyledi. Bu rakam, geçen yılki 5,47 milyar dirhemden (1,49 milyar dolar) daha yüksek.

Suudi Arabistan’da gösterge hisse senedi endeksi %0,6 artış kaydetti. Bu artışta hisseleri %1 artan Al Rajhi Bank ve hisseleri %1,4 artan Elm Co etkili oldu.

Abu Dabi borsasında da olumlu hareketler görüldü ve gösterge endeksi %0,3 arttı. BAE’nin en büyük kredi veren kuruluşu olan First Abu Dhabi Bank %1,8 kazanırken, Abu Dhabi İslam Bankası %2,5 arttı. Abu Dhabi İslam Bankası Salı günü yaptığı açıklamada, dördüncü çeyrek net kârının bir önceki yılın aynı dönemindeki 1,17 milyar dirheme kıyasla %28 artarak 1,5 milyar dirheme (408,45 milyon $) yükseldiğini duyurdu.

Katar’ın gösterge endeksi, %0,9 artışla Katar Ulusal Bankası ve %1,2 artışla Katar Uluslararası İslam Bankası’nın desteğiyle %0,1 oranında mütevazı bir yükseliş kaydetti.

Körfez’deki finans piyasaları için değerli bir itici güç olan petrol fiyatları, seansın başlarında ılımlı bir düşüş yaşadıktan sonra hafif yükseldi. Yatırımcılar şu anda artan jeopolitik gerilimlerin ve talep endişelerinin petrol fiyatları üzerindeki potansiyel etkisini değerlendiriyor.

Kaydedilen döviz kuru 1 ila 3,6724 BAE dirhemi arasında gerçekleşti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberaraban.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu