Haber

ECOWAS, Nijer’deki Askeri Cuntaya Süre Verdi

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), 26 Temmuz’da Nijer’de iktidarı ele geçiren askeri cuntaya Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’u serbest bırakarak görevine devam etmesi için bir hafta süre verdi.

Nijerya’nın başkenti Abuja’da düzenlenen Nijer gündemiyle muhteşem ECOWAS Zirvesi sona erdi.

ECOWAS Komite Lideri Omar Touray, tepenin ardından ECOWAS ülkelerinin Nijer’e tüm hava ve kara sınırlarını kapattığını ve Nijer’in Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası’ndaki (BCEAO) varlıklarının dondurulduğunu basına duyurdu.

Touray, Nijer’deki meşru muhatabın Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum olduğunu ve cuntanın hiçbir şekilde tanınmayacağını belirtti.

Başkan Bazum’un serbest bırakılması ve görevinin başına dönmesi için cuntaya 1 hafta süre verildiğini vurgulayan Touray, “Bu süre zarfında ECOWAS’ın talepleri karşılanmazsa askeri müdahale dahil her türlü seçeneği değerlendireceğiz.” söz konusu.

Öte yandan Çad Devlet Başkanı Mahamat İdris Deby, Nijer’deki cunta ile arabuluculuk faaliyetleri yürütecek ??????? görevlendirildi.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP) adlı cuntanın liderliğini üstlendiğini ve geçiş hükümetinin başına geçtiğini duyurdu.

Bir önceki Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou’nun “gizlisi” olarak bilinen ve Abdourahmane olarak da bilinen Tchiani, yaklaşık 10 yıldır Cumhurbaşkanlığı Muhafızları Komutanı olarak görev yapıyordu.

Bazum, 26 Temmuz’dan beri özel konutunda tutuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu