Ekonomi

EQT, Equitrans Midstream’i tamamı hisse senedine dayalı bir anlaşmayla satın alacak

EQT Corporation, toplam değeri 35 milyar doları aşan entegre bir doğal gaz şirketi kurmayı amaçlayan Equitrans Midstream’i tamamen hisse senedine dayalı bir işlemle yeniden satın almayı planladığını açıkladı. Pazartesi günü yapılan duyuruda, bu hamlenin EQT’nin doğal gaz sektöründeki önemli bir oyuncu olarak konumunu pekiştireceği belirtildi.

Haberin ardından Equitrans Midstream hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %8’in üzerinde artış gösterirken, EQT hisseleri %1 civarında hafif bir düşüş yaşadı. Bu birleşme, doğal gaz fiyatlarını son on yılların en düşük seviyesine çeken arz bolluğu nedeniyle ABD’li doğal gaz üreticilerinin üretim ve sondaj yatırımlarını azalttığı bir dönemde gerçekleşiyor.

Anlaşma, Chesapeake Energy’nin Ocak ayında Southwestern Energy’yi 7,4 milyar dolara satın almasıyla vurgulandığı gibi, sektörün son zamanlarda konsolidasyona yönelik eğilimiyle uyumlu görünüyor.

Equitrans Midstream, şu anda Kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde yapım aşamasında olan tek önemli doğal gaz boru hattı olan Mountain Valley doğal gaz boru hattının birincil ortağı ve işletmecisidir. Proje, 2018’deki başlangıcından bu yana ilerlemeyi defalarca durduran bir dizi düzenleyici ve yasal engelle karşı karşıya kaldı.

Bu birleşme, Equitrans’ın 2018’de iki kuruluş ayrılmadan önce EQT’nin bir parçası olması ve EQT’nin gaz üretimine odaklanmak için boru hattı faaliyetlerini durdurması nedeniyle bir tür yeniden birleşmeyi temsil ediyor. ABD’nin en büyük doğal gaz üreticisi olarak bilinen EQT, faaliyetlerini Appalachian Havzasında yer alan Marcellus ve Utica Şeyllerinde yoğunlaştırmıştır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberespiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu