Ekonomi

Fed Başkanı Powell, bu yıl daha fazla faiz artışı sinyali veriyor

Merkez Bankası (Fed)) Fed’in politika faizini yüzde 5-5,25 aralığında sabit tutmasının ardından Lider Jerome Powell basın toplantısı düzenledi.

Enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirme kararlılıklarını sürdürdüklerini vurgulayan Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) geçen yılın başından bu yana para politikası duruşunu önemli ölçüde sıkılaştırdığını hatırlattı.

Powell, politika faizini 5 puan artırdıklarını ve aktif kısıntılarını hızla sürdürdüklerini belirterek, ” Uzun bir yol kat ettik ve sıkılaştırmamızın tam etkileri henüz hissedilmedi.”söz konusu.

‘2’ye indirmek için bu yıl bazı ek faiz artışlarının uygun olacağını düşünüyorlar’

Powell, sıkılaştırma politikasının geldiği nokta, para politikasının ekonomi üzerindeki etkisinin gecikmesi ve kredi sıkılaştırmasının yaratabileceği olası olumsuzluklar ışığında bugün politika faizinde değişikliğe gitmeme kararı aldıklarını bildirdi. “Neredeyse tüm Fed yetkilileri, enflasyonu zamanla yüzde 2’nin altında tutmak için bu yıl bazı ek faiz artırımlarının uygun olacağını düşünüyor.dedi.

Enflasyonist baskılar yüksek kalmaya devam ediyor

ABD ekonomisinin geçen yıl önemli ölçüde yavaşladığını ve son göstergelerin ekonomik aktivitenin ılımlı büyümeyi sürdürdüğünü gösterdiğini kaydeden Powell, bu yıl tüketici harcamalarındaki artışın ivme kazanmasına rağmen konut branşındaki hareketliliğin zayıf seyrini sürdürdüğünü söyledi. yüksek mortgage (konut kredisi) oranları nedeniyle. .

Emek piyasası ise “çok sıkı” İşsizlik oranının artmaya devam ettiğine işaret eden Powell, işsizlik oranının Mayıs ayında arttığını ancak düşük kaldığını kaydetti. Powell, işgücü piyasasındaki arz ve talebin daha olumlu bir istikrara kavuştuğuna dair bazı işaretler olduğuna dikkat çekti.

Enflasyonun uzun vadeli yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde kalmaya devam ettiğini belirten Powell, geçen yılın ortasından bu yana enflasyonun bir miktar gerilediğini, enflasyonist baskıların yüksek olmaya devam ettiğini ve toparlanma sürecinde daha gidilecek çok yol olduğunu söyledi. Enflasyonu yeniden yüzde 2’ye düşürmek. getirilmiş.

“Temmuz toplantısına karar vermedik”

Siyasi sıkılaşmanın talep üzerindeki etkilerinin başta konut ve yatırım olmak üzere ekonominin en hassas kesimlerinde görüldüğüne işaret eden Powell, ” Ancak parasal sıkılaştırmanın özellikle enflasyon üzerindeki etkilerinin tam olarak ortaya çıkması zaman alacaktır.söz konusu.

Ekonominin, hane halkı ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarından kaynaklanan ters rüzgarlarla karşı karşıya olduğunu belirten Powell, bu etkilerin boyutunun belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Powell, kararlarını toplantıdan toplantıya gelen verilerin bütünü ve ekonomik aktivite ile enflasyon görünümü üzerindeki etkilerine göre almaya devam edeceklerini belirtti.

Bugün alınan kararın sadece bu görüşmeyle ilgili olduğunu vurgulayan Powell, ” Temmuz toplantısına karar vermedik”dedi.

Powell bu toplantıda faiz oranlarını sabit tutma kararlarını “geçici” olarak adlandırmaktan kaçındı.

Faiz indirimi bu yıl uygun olmayacak mesajı

Enflasyon önemli ölçüde düşene kadar faiz indirimi öngörmediğini belirten Powell, ” Enflasyonun gerçekten önemli ölçüde düştüğü bir dönemde faiz oranlarının düşürülmesi uygun olacaktır. Ve yine, birkaç yıldan bahsediyoruz”değerlendirmesini yaptı.

güç Herkesin görebileceği gibi, komitedeki tek bir kişi bile bu yıl bir faiz indirimi öngörmedi ve bunun uygun olacağını düşünmüyorum” dedi.söz konusu.

haberakseki.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu