Haber

İçişleri Bakanı Soylu hararetli bir şekilde tartışırken yardımcısı istifini bozmadan yemeğini yedi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı’nın 2023 Yılı Bütçe Teklifi görüşmeleri, gergin bir ortamda gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu CHP ve HDP sıralarıyla vakit zaman sert polemikler yaşadı. Bu anlardan birinde kameralara takılan manzara ise epey dikkat cazipti.

YEMEK YEMEYE DEVAM ETTİ

Soylu’nun muhalefet vekilleriyle hararetli bir tartışma yaşadığı sırada, tam yanında oturan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’nın istifini bozmadan yemek yemeyi sürdürmesi farklı anlara sahne oldu.

UYUŞTURUCU SAVLARINI YANITLADI

Öte yandan Bakan Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde, bakanlığının 2023 yılı bütçesine ait milletvekillerinin tenkitlerine karşılık verdi. Uyuşturucu kullanım oranının Avrupa’da yüzde 29, Türkiye’de ise yüzde 3,1 olduğunu söyleyen Soylu, uyuşturucuyla her türlü gayretin yürütüldüğünü lisana getirdi. “Türkiye’ye gönderilecekken Kolombiya Limanı’nda ele geçirilen 4,9 ton kokain” konusundaki tenkitlere değinen Soylu, uyuşturucunun yakalandığı anda ilgili bütün üniteler üzerinden Kolombiya ile çabucak irtibata geçtiklerini anlattı.

Söz konusu olayın 2020’de gerçekleşmesine rağmen Kolombiya’dan 23 Haziran 2022’ye kadar cevap alınamadığını aktaran Soylu, şöyle konuştu: “Kolombiya Kriminal İnceleme Raporu’na nazaran, ele geçirildiği argüman edilen 1733 çuval var. Bu 1733 çuvaldan 51 tonluk kauçuk granül emdirilmiş. Bu yükten sadece 10 çuval numune alınıyor. Mahkeme de en son teyit ettiği ve bize yazıyla bildirdiği için baştan itibaren bunu biliyoruz ve söyledik. 10 çuvaldan elde edilen 189 gramlık kokain üzerinden ‘Bunların tamamı kokaindir.’ diyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin, dünyanın hiçbir mahkemesi böyle bir sonuç vermez. Sonra da ‘Ben bunları imha ettim.’ diyor.”

“İSPAT ETMEYEN ŞEREFSİZDİR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Türkiye cari açığını kapatmak için uyuşturucu ticareti yapıyor.” tezini hatırlatan Soylu, “Bu salonda kimin aklına böyle bir şey gelir?” diye sordu. CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç’un, “Bizim aklımıza geliyor, kara parayı çatır çatır akladınız.” karşılığını vermesi üzerine tartışma çıktı.

CHP milletvekillerine yansısını sürdüren Soylu, “Kara parayı aklayan da uyuşturucu ticaretini yapan da onursuzdur, ispat etmeyen Kılıçdaroğlu da onursuzdur. Bu kadar kolay. Kılıçdaroğlu onursuzdur, ispat etmeyen onursuzdur. Haydi bakalım. Siz kimsiniz, biz namusumuzu burada mı bulduk? Her türlü herzeyi yersiniz, işi yaparsınız, ondan sonra döner, insanları suçlarsınız. Menderes’i aynen böyle astınız, aynı iftiralarla astınız. Erbakan’a, Tansu Çiller’e aynısını yaptınız. Der Spiegel ve CIA ile aynı ortaklığı yaptınız. Bugüne kadar hiç durmadınız. Kara para ve uyuşturucu iddiasını açıklamazsanız bin kere şerefsizsiniz, on bin kere şerefsizsiniz. Yok öyle bir şey. Bu memleket, sizin FETÖ’cülüğünüzle PKK’cılığınızla yarına gidecek bir memleket değil. Size, bu devlete iftira ettirmeyiz. Hadi ispat edin. Devleti, askeri, polisi, jandarmayı, Sahil Güvenliği, narkotiği herkesi ama herkesi uyuşturucu kaçakçılığıyla suçluyorsunuz. Yazıklar olsun. CHP’yi getirdiğiniz nokta bu. Millet sizden nefret ediyor.” dedi.

Bu sırada araya giren Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, Özkoç’u, komisyonun çalışma düzenini bozmaması konusunda uyardı. Yılmaz, karşılıklı laf atmaların sürmesi üzerine birleşime ara verdi.

“SÖZÜMÜN ARKASINDAYIM”

CHP milletvekillerinin kendisine, Soylu’nun sözlerini geri almasını teklif ettiğini ifade eden Yılmaz, İçişleri Bakanı Soylu’ya söz verdi. Soylu, “Sözümün ardındayım. Bu kelam açık ve net.” karşılığını verdi.

Tartışmaların akabinde İçişleri Bakanlığının yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Kıyı Güvenlik Komutanlığı, Göç Yönetimi Başkanlığı ile Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığının 2023 bütçeleri kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu