Haber

İHH, Sudan’a 15 Konteyner Yardım Malzemesi Gönderdi

İnsan Hak ve Özgürlükler (İHH) İnsani Yardım Vakfı, 15 Nisan’dan bu yana iç savaşın sürdüğü Sudan’a 15 konteyner yardım gönderdi.

İHH yetkilileri, dağıtım planlanan bölgelere yardım gönderilmeden önce Port Sudan kentinde basın açıklaması yaptı.

Sudan Sosyal İşler ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Cemal en-Nail de yaptığı yardım çalışmalarından dolayı İHH ve bağışçılarına teşekkür etti.

Nail, “Sudan’ın 9 iline yardım gönderilmesi planlanıyor. Gelen yardımlar bölgedeki ihtiyaçlara göre belirlendi, dağıtımlar devlet yetkilileri ve İHH ekiplerinin koordinasyonunda gerçekleştirilecek. Yardımları şu anda ulaştıracağız.” olabildiğince çabuk.” sözlerini kullandı.

İHH Sudan Temsilcisi Bilal Bahci, olayların başladığı günden bu yana ülkeye gönderilen en kapsamlı yardım olan çalışmayla yaklaşık 200 bin Sudanlıya destek olmayı hedeflediklerini söyledi.

Yardımlar İHH grupları tarafından farklı illere dağıtılacak

“Rotamız Sudan, Yükümüz Hayır” sloganıyla haziran ayında ülke için geniş çaplı bir acil yardım çalışması başlattıklarını belirten Bahci, “Çalışmaların ilk etabında 15 konteynerden oluşan yardım malzemesi sevk edildi. ülkeye gıda, hijyen ve battaniye gönderildi.Deniz yoluyla yurda gönderilen yardım malzemeleri bugün Port Sudan’a ulaştı.Yardımlar Sudan’ın Kuzey, Güney, Orta ve Doğu Darfur vilayetleri, Nil, Mavi Nil, Hartum, Cezire ve Kuzey eyaletleri” dedi.

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasındaki çatışmalar 5. ayına girdi.

Çatışmalardan dolayı ülkenin birçok yerinde gıda, su, ilaç ve yakıt sıkıntısı yaşanıyor. Ülkede şu ana kadar 4 milyondan fazla insan yerinden edildi. BM’ye göre ülke nüfusunun yarısına yakın 25 milyon insanın yardıma ihtiyacı var.

İHH aracılığıyla Sudan’daki ihtiyaç sahiplerine destek olmak için SUDAN yazıp 3072’ye SMS göndererek 10 TL bağış yapılabilir. Daha fazla bağış yapmak isteyenler İHH’nın sitesinden online bağışta bulunarak veya açıklamaya SUDAN yazarak yardımda bulunabilirler. İHH’nın banka hesap numaralarının bulunduğu bölüm.

Basın açıklamasına Sudan Kültür ve Enformasyon Bakanı Graham Abdulkadir, Acil Durum Komitesi Başkanı Tümgeneral Ezeri Abbas, vakıf yetkilileri, basın mensupları ve Sudanlılar da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu