Haber

Irak Başbakanı Sudani: “Irak’ın İran’ın güvenliğini tehdit eden bir saha olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz”

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, “Irak’ın İran’ın güvenliğini tehdit eden bir saha olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, Tahran ve Bağdat ortasındaki bağlar ile bölgesel ve milletlerarası sıkıntıları görüşmek üzere İran’ın başkenti Tahran’a geldi. Sudani, İran’a gerçekleştirdiği iki günlük resmi ziyaret kapsamında, Tahran’daki Sadabad Sarayı’nda İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi tarafından resmi törenle karşılandı. İkili görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Irak Başbakanı Sudani, ülkesinin topraklarında bulunan İran karşıtı silahlı grupların, İran’ın iç güvenliğine yönelik tehdit oluşturmasına müsaade vermeyeceklerini söyleyerek, “Irak’ın İran’ın güvenliğini tehdit eden bir saha olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Her iki ülkenin güvenliği, bölge için büyük bir önem taşıyor” dedi.

Ziyaretinin iki ülke ortasındaki tarihi bağları sürdürmeye yönelik olduğunu lisana getiren Sudani, İran’a 2003’ten bu yana terör örgütü DEAŞ ile gayrette verdiği takviyeden ötürü teşekkürlerini iletti. – TAHRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu