Ekonomi

Japonya Merkez Bankası’nın ultra düşük faiz oranlarını sürdürmesi muhtemel

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) Cuma günü sona erecek toplantısında muazzam parasal teşviklerini ele almak üzere ultra düşük faiz oranlarını sürdürmesi bekleniyor. Merkez bankası ayrıca bilançosunu küçültmeyi düşünerek genişlemeci para politikasından temkinli bir geri adım atacağının sinyalini veriyor.

BOJ’un para politikasını normalleştirme niyetine rağmen, zayıf tüketim ve bankanın güçlü iç talebin enflasyonu %2 hedefinde tutacağı yönündeki görüşüne ilişkin şüpheler nedeniyle zorluklar devam ediyor. ABD’nin daha az sıklıkta faiz indirimine gitme olasılığı, ithalat fiyatlarını ve yaşam maliyetlerini artırarak tüketimi azaltması nedeniyle politika yapıcılar için endişe kaynağı olan dolar karşısında daha zayıf bir yen tutarak BOJ’un politika kararlarını daha da karmaşık hale getirebilir.

SMBC Nikko Securities’in baş ekonomisti Junichi Makino, enflasyonun hala %2’lik hedefin altında olduğunu ve iç talebin geciktiğini, bunun da ücret-enflasyon döngüsünün yakın zamanda güçleneceğine işaret etmediğini belirtti. Bununla birlikte, zayıf yen ile ilişkili risklerin devam etmesi halinde BOJ’un para politikasını sıkılaştırma ihtiyacı hissedebileceğini belirtti.

Dikkatler, Başkan Kazuo Ueda’nın toplantı sonrası brifinginde son ekonomik yavaşlama ile bankanın enflasyon hedefine doğru istikrarlı ilerleme projeksiyonlarını nasıl bağdaştıracağına odaklanmış durumda.

BOJ’un kısa vadeli politika faizi hedefinin %0-0,1 arasında kalması bekleniyor. BOJ’un 5 trilyon dolarlık bilançosunu nasıl azaltacağına ilişkin piyasa endişelerini gidermek için merkez bankası tahvil alımlarını azaltabilir veya gelecekteki azaltma stratejisi hakkında ipuçları verebilir.

Reuters tarafından yapılan bir anket, ekonomistlerin yaklaşık üçte ikisinin BOJ’un şu anda yaklaşık 6 trilyon yen (38 milyar dolar) olan aylık tahvil alımını Cuma günü azaltmaya başlamasını beklediğini ortaya koydu.

BOJ’un para politikasını normalleştirmeye yönelik bu geçici adımı, diğer merkez bankalarının yüksek enflasyonla mücadele etmek için agresif sıkılaştırma önlemleri uyguladıkları ve şimdi faiz indirimlerini değerlendirdikleri bir dönemde geldi. Federal Rezerv Çarşamba günü faiz oranlarını sabit tutarak bu yıl tek bir faiz indirimi olasılığına işaret ederken, Avrupa Merkez Bankası geçen hafta 2019’dan bu yana ilk kez faiz oranlarını düşürdü.

BOJ Mart ayında negatif faiz ve tahvil getirisi kontrolünden çıktı ve analistlerin %1-2 arasında olduğuna inandığı nötr bir seviyeye kadar kısa vadeli faizleri artırmaya devam edeceğini belirtmekten uzaklaştı. Başkan Ueda, ekonominin ilk çeyrekte küçülmesinin ardından bile artan ücretlerin Japonya’nın toparlanmasını destekleyeceği yönündeki duruşunu sürdürdü.

BOJ, gelecekteki faiz artışlarının ekonomiyi etkili bir şekilde etkilemesini sağlamak için niceliksel sıkılaştırmayı (QT) başlatma ve büyük bilançosunu küçültme baskısıyla karşı karşıya olduğundan, piyasalar merkez bankasının bir sonraki adımlarını bekliyor. Bu makalede yen için kullanılan döviz kuru 1$ – 157,0300 yen.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberhani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu