Ekonomi

Kazanç görüşmesi: Carter’s ilk çeyrek kazançlarını aştı, zorlukların ortasında büyüme öngörüyor

Çocuk giyiminde lider bir perakendeci olan Carter’s, Inc. (CRI), 2024 mali yılının ilk çeyreğinde satış ve kazançların beklentileri aşmasıyla beklenenden daha güçlü bir performans bildirdi. Düşük e-ticaret trafiği ve bahar satışlarını etkileyen soğuk hava gibi olumsuzluklara rağmen, şirketin ABD’deki toptan satış işi erken ve artan mevsimsel talep nedeniyle gelişti. Uluslararası satışlar, Meksika ve Brezilya’daki kayda değer güç ile Kanada’daki zayıf performansı dengeleyerek tahminleri karşıladı. Carter’s bu çeyreği 1 milyar doları aşan güçlü likidite ile tamamladı ve stratejik fiyatlandırma ve envanter yönetimi ile desteklenen mevcut mali yılda büyümeye geri dönmeyi öngörüyor.

Önemli Çıkarımlar

 • Carter’s ilk çeyrek satış ve kazançlarını piyasa beklentilerinin üzerinde açıkladı.
 • ABD perakende satışları tahminleri karşıladı; mağaza satışları %1 oranında hafif bir düşüş gösterirken, e-ticaret %13 oranında geriledi.
 • ABD’deki toptan satışlar, erken mevsimsel talebin de desteğiyle iyi bir performans sergiledi.
 • Uluslararası satışlar, Meksika ve Brezilya’daki artışların Kanada’daki düşüşü telafi etmesiyle istikrarlı seyretti.
 • Brüt kar marjı, azalan ürün maliyetleri ve navlun ücretleri sayesinde iyileşmiştir.
 • Şirket, 1 milyar doların üzerinde rezervle güçlü bir likidite pozisyonunu korumaktadır.
 • Talep tahminine ve ihtiyari harcamalara yönelik muhafazakar bir yaklaşım planlanmaktadır.
 • Carter’s üç aylık temettüsünü %7 artırarak hisse başına 0,80 dolara çıkardığını açıkladı.

Şirket Görünümü

 • Mağaza satışlarının düşük tek haneli büyümesi ve e-ticaret satışlarının orta tek haneli azalması ile ABD perakende satışlarında ikinci yarıda kademeli iyileşme beklentisi.
 • ABD toptan satışlarının düşük tek haneli büyümesi; uluslararası satışların bir önceki yılla aynı seviyede olması bekleniyor.
 • Yılın tamamında net satışların 2,950 milyar dolar ile 3 milyar dolar arasında, EPS büyümesinin ise düşük ila orta tek haneli aralıkta olacağı tahmin ediliyor.

Önemli Ayı Gelişmeleri

 • E-ticaret satışlarında makroekonomik baskılara bağlı olarak çift haneli düşüşler yaşanmıştır.
 • Artan nakliye ücretleri ve fiyatlandırma stratejileri nedeniyle ikinci yarıda daha düşük brüt marj artışı bekleniyor.
 • Nisan ayındaki satış düşüşü Paskalya zamanlaması ve serin havadan etkilendi.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Yükselen Önemli Noktalar

 • Güçlü toptan satış talebi ve satışların devam etmesi bekleniyor.
 • Pozitif karşılaştırılabilir satış performansı ile yıllık satışlara önemli ölçüde katkıda bulunan yeni mağaza açılışları.
 • Satışları ve müşteriyi elde tutmayı iyileştirmeyi amaçlayan stratejik fiyatlandırma ve envanter yönetimi.

Kaçırılanlar

 • E-ticaret segmenti, dönüşüm ve işlem değerlerinin güçlü kalmasına rağmen azalan tüketici trafiği nedeniyle düşük performans göstermiştir.
 • Nisan ayında satışlarda düşüş görülse de havaların ısınmasıyla birlikte bir yükseliş trendi bekleniyor.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Yöneticiler, e-ticaret deneyimini geliştirme ve web sitesi trafiğini artırma çabalarını vurguladı.
 • Şirket, fiyatlandırma stratejilerini tüketicilere değeri daha erken yansıtacak şekilde uyarlıyor.
 • Yönetim, küresel ayak izini genişletmeye ve mağaza filosunu optimize etmeye odaklanmış durumda.

Carter’s karmaşık perakende ortamını stratejik bir yaklaşımla yönetiyor, marjları desteklemek ve büyümeyi sağlamak için maliyet azaltma ve fiyatlandırma girişimlerinden yararlanıyor. Şirketin muhafazakar görünümü ve temettü artışı, ihtiyatlı finansal yönetim ile hissedar değeri yaratma arasındaki dengeyi yansıtmaktadır. Carter’s yıl ilerledikçe, özellikle yılın ikinci yarısında iyileşen tüketici trafiği ve talebinden faydalanmayı hedeflerken, enflasyon ve küresel çatışmalar gibi dış riskleri de izlemeye devam edecek. Birinci çeyrekte gösterilen dayanıklılık, şirketin çocuk giyim pazarında daha iyi performans gösterme hedefleri için olumlu bir ton oluşturuyor.

InvestingPro İçgörüleri

Carter’s, Inc. (CRI) 2024 mali yılının ilk çeyreğinde dayanıklılık gösterdi ve InvestingPro verileri ve ipuçları şirketin mali sağlığı ve hisse senedi performansı hakkında ek bilgiler sağlıyor. En son ölçümlere göre, Carter’s 2,56 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve 11,08 F/K oranıyla işlem görüyor ki bu oran yakın vadeli kazanç büyümesi göz önüne alındığında nispeten düşük. Bu durum, şirketin gelecekteki kazanç artışına katkıda bulunabilecek stratejik fiyatlandırma ve envanter yönetimi ile uyumludur.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

InvestingPro İpuçları, hisse senedinin şu anda aşırı satım bölgesinde olduğunu ve bir toparlanma potansiyeline işaret ettiğini öne sürüyor. Ayrıca, şirket 12 yıl üst üste temettü ödemelerini sürdürme geçmişine sahiptir ve en son temettü verimi %4,57 gibi yüksek bir orandadır. Bu, hissedarlara değer döndürme taahhüdünü yansıtıyor ve altta yatan finansal istikrarın bir işareti olabilir.

Kısa vadeli yükümlülüklerini aşan likit varlıklarıyla Carter’s, finansal taahhütlerini yönetmek için iyi bir konumda görünüyor ve bu da özellikle dalgalı bir piyasada yatırımcılar için güven verici. Bununla birlikte, iki analistin önümüzdeki dönem için kazançlarını aşağı yönlü revize ettiğini belirtmek gerekir ki bu da önümüzdeki potansiyel zorluklara işaret ediyor olabilir.

Carter’s, Inc. hakkında daha derinlemesine araştırma yapmak isteyenler için InvestingPro, bilinçli bir yatırım kararı vermeye yardımcı olabilecek ek ipuçları sunuyor. Bu bilgilere erişmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak https://www.investing.com/pro/CRI adresinden InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim kazanabilirsiniz. Carter’s için listelenen ve şirketin finansal görünümü ve hisse senedi performansının kapsamlı bir analizini sağlayan 7 ek InvestingPro İpucu bulunmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

eskilajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu