Ekonomi

Kıyı savunmasında ‘milli’ çözüm! Barbaros’la düşmana karşı ‘ölüm hattı’ kurulacak

Çatışma alanlarının ve sürelerinin arttığı bir dönemde yerli/milli savunma sanayinde yapılan çalışmalar da artıyor. “Barbaros Kıyı Savunma Sistemi”kritik bir değere sahiptir.

Milli Savunma Bakanlığı ihtiyaçları için Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda ROKETSAN tarafından üretildi. “Barbaros Kıyı Savunma Sistemi”Türkiye’ye birçok alanda stratejik yetenek kazandıracak.

TRT Haber’in haberine göre; Uzmanlar, Türkiye gibi donanması güçlü ancak deniz sınırları çok geniş olan ülkelerin kıyı savunma sistemlerine yöneldiğini belirtiyor. “kara merkezli firkateyn” Bunun bir eşdeğeri olabileceğine dikkat çekti. Gemisavar füzeler, radar ve diğer sensörlere sahip kıyı savunma sistemlerinin denizaltılar tarafından hedef alınma ihtimalini ortadan kaldırdığına dikkat çekti.

BARBAROS’LA DÜŞMAN İÇİN ‘ÖLÜM ÜÇGENİ’ KURULACAK

Uzmanlar, Barbaros Kıyı Savunma Sistemi’nin savaş gemilerine de destek verdiğini belirtiyor. “Akdeniz ve Ege yakasında Barbaros Sahil Savunma Füze Sistemimiz olsun. Deniz tarafında bir savaş gemimiz olsun. Karada kıyı savunmanız, denizde savaş geminizle temelde bir ‘ölüm üçgeni’ oluşturuyorsunuz. Her iki tarafta 250 kilometre.” “Bunu iki savaş gemisiyle destekleyerek ‘ölüm dikdörtgeni’ veya ‘ölüm hattı’ oluşturmak bile mümkün. Bu bölgeye giren bir düşman unsurunun hayatta kalma şansı neredeyse yok.”dedi.

“BARBAROS’UN KKTC’DE GÖREVLENDİRİLMESİ BÜYÜK AVANTAJ”

Yine ROKETSAN imzalı Çakır füzesinin yakın gelecekte Barbaros Sahil Savunma Sistemi’nden atılmasının beklendiğini belirten uzmanlar, sistemin önümüzdeki yıl envantere girmesinin beklendiğini belirtti. Barbaros’un envantere girdikten sonra nerelere konuşlanabileceği konusunda uzmanlar, KKTC’de konuşlandırılacak bir kıyı savunma sisteminin Mavi Vatan’daki Ankara için büyük kazanç anlamına geleceğini belirtti.

KAYNAK: TRT / SERTAÇ AKSAN

lice-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu