Ekonomi

Küresel girişim sermayesi 1. çeyrekte neredeyse son 5 yılın en düşük seviyesine ulaştı

2024’ün ilk çeyreğinde küresel girişim sermayesi yatırımları keskin bir düşüş göstererek 2019’un ikinci çeyreğinden bu yana görülmeyen seviyelere ulaştı. Yatırım istihbarat firması PitchBook, Ocak ayından Mart ayına kadar sadece 75,9 milyar dolar yatırım yapıldığını ve bunun da girişim finansmanında önemli bir gerilemeye işaret ettiğini bildirdi. Aynı zamanda, bu dönemde yapılan anlaşma sayısı da yaklaşık 10.222’ye düşerek neredeyse son dört yılın en düşük seviyesine geriledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin sıkı para politikası bu düşüşe katkıda bulunan bir faktör olarak tanımlandı. Bu politika, risk sermayesi şirketleri için birincil çıkış stratejisi ve getiri kaynağı olan ilk halka arzların (IPO) yeniden canlanmasını yavaşlattı. Bu firmalar genellikle yeni kurulan şirketlere finansal destek sağlar ve şirketlerin halka arzı sırasında hisselerini satmayı hedefler.

PitchBook’un baş girişim sermayesi analisti Kyle Stanford, piyasanın mevcut durumuyla ilgili endişelerini dile getirdi. Stanford, “Büyük şirketler özel sektörde kalmaya devam ederek piyasanın getirileri üzerinde baskı oluşturuyor ve yatırım ve nakit akışları üzerinde ilave baskı yaratıyor” dedi. Stanford ayrıca anlaşma faaliyetlerinde yakın vadede önemli bir artış yaşanmasının muhtemel olmadığını öngördü.

Girişim sermayesi şirketlerinin çıkış anlaşmalarının değeri de kayda değer bir düşüş yaşayarak bir önceki yıl 234,3 milyar dolarla son altı yılın en düşük seviyesine ulaştı ve ABD merkezli girişim sermayesi şirketlerinin çıkışları 2016’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Piyasadaki genel gerilemeye rağmen bazı sektörler direnç gösterdi. Yapay zeka (AI) girişimleri, bir önceki yıla göre daha yavaş bir hızda da olsa, önemli miktarda fon çekmeye devam etti. CB Insights’a göre, yapay zeka girişimleri 2023 yılında 42,5 milyar dolar fon sağladı. Bu rakam 2022’ye göre bir düşüşü temsil etse de, daha geniş risk sermayesi fonlama ortamında gözlemlenen %42’lik düşüşten daha az şiddetlidir.

Başarılı bir şekilde fon toplayan firmaların başında, e-ticaret devi Amazon.com (NASDAQ:AMZN) dahil olmak üzere yatırımcılardan milyarlarca dolar temin eden Anthropic geliyor.

Yılın ilerleyen dönemlerinde faiz oranlarının düşürüleceği beklentisiyle, bankacılar ve yatırımcılar önümüzdeki aylarda halka arzlarda bir artış bekliyor ve bu da potansiyel olarak risk sermayesi fonlamasına daha olumlu bir ivme kazandırabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-yunusemre.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu