Haber

Mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin ‘hak ihlali’ kararına uymadı: Yargıtay’a gönderdi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararına rağmen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında karar vermedi ve belgeyi Yargıtay’a gönderdi.

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının ardından cezaevinden çıkması beklenen Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay için tahliye kararı verilmedi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin belgeyi Yargıtay’a gönderdiği belirtildi.

GEREKLİ KARAR

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararında şu ifadeler kullanıldı:

“Söz konusu düzenlemeler dikkate alındığında Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuruya ilişkin verdiği ihlal kararı Mahkememizin kararı olmayıp, Yargıtay’ın ilgili Ceza Dairesi’nin tahliye talebinin reddi kararına aittir. Temyizlerde, başvurucu, belge ilgili Daire önünde iken milletvekili seçilmiş olup, bireysel başvuruya ilişkin ihlal bu Dairenin kararından kaynaklanmaktadır.” “Ayrıca, bireysel başvuru yapıldıktan sonra belge ilgili Ceza Dairesi tarafından detaylı bir şekilde incelenerek karara bağlanmıştır ve Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından yeni bir değerlendirme yapılmasının gerekli olduğu anlaşıldığından, Yeni hukuki durum ortaya çıkınca belge Cumhuriyet Başsavcılığınıza gönderildi.”

Ancak Atalay’ın avukatları Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada, kararların yüklendiği UYAP sisteminde henüz bir gelişme yaşanmadığını belirtti. UYAP sisteminde, İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Altun’un mahkemeye gönderdiği dosyada “Gerekeni yapın” içerikli son yazı ortaya çıkıyor. UYAP’a kaydedilen ancak henüz onaylanmayan son belgenin ise saat 19.34’te sisteme yüklendiği görülüyor. Bu belgenin içeriği henüz onaylanmadığı için dava avukatları tarafından görülemiyor.

derinkuyuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu