Haber

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Analiz Laboratuvarında 16 bin 714 analiz yapıldı

Muğla Büyükşehir BelediyesiModern tarım tekniklerinin uygulanması ve verimin artırılması amacıyla kurulan Toprak, Bitki, Sulama Suyu Analiz Laboratuvarı’nda 2015 yılından bu yana 10.957 toprak, 5.150 bitki ve 607 su olmak üzere toplam 16.714 analiz gerçekleştirildi.

MuğlaBüyükşehir Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi iş birliğiyle Araştırma Laboratuvarları Merkezi bünyesinde 2015 yılında kurulan Muğla Tarımsal Amaçlı Toprak, Bitki, Sulama Suyu Analiz laboratuvarı, tarımsal üretimde verimliliğin ve kalitenin artırılması için çalışmalarına devam ediyor.

Temel Toprak Analizi (Kapsam 1), Detaylı Toprak Analizi (Kapsam 2), Sulama suyu analizleri (Kapsam 3), Bitki Analizi (Kapsam 4) olmak üzere 4 yetki belgesine sahip olan laboratuvarda toplam 10 bin 957 toprak, 5150 adet 607 tesiste 16 bin 714 su analizi yapıldı. Ayrıca 2023 yılında 14 farklı ilden 324 analiz yapılarak üreticiye destek verildi.

Öneri: “Başarı Oranımız Yüzde 90”

Muğla Tarımsal Hedefli Toprak, Bitki, Sulama Suyu Analiz Laboratuvarı Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Nureddin Öner, Büyükşehir ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi iş birliğiyle kurulan laboratuvarın, yapılan analizlerle Muğla toprağının haritalandırılmasına olanak sağladığını belirterek, şunları söyledi: Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda üreticilere verilen gübreleme programıyla üretimde yüzde 90 başarı elde edildiği belirtildi.

“YAKLAŞIK 17 BİN ANALİZ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Nureddin Öner şu bilgileri verdi:

“2015 yılında Büyükşehir Belediyemiz ve üniversitemizin iş birliğiyle Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 4 kapsamda yetkili laboratuvarımızı kurduk. Bugüne kadar yaklaşık 17 bin analiz gerçekleştirdik. Üreticilerimize de temel oluşturduk. Farklı illerden analizler yapılarak üreticilerimiz tarla, bahçe ve sebze bitkileri üretiminde ne yapacaklarına puanlamaya dayalı olarak karar verebilmektedir.Sıralama toprağın özelliklerine ve bitki çeşidinin toprak gereksinimlerine göre puanlanarak yapılmaktadır. dikilecek ve 60 puanın üzerindeki bitkiler daha yüksek verim ve verim ile üreticiye tavsiye edilmektedir.Bunun sonucunda üreticilere önerilen gübre programı doğru formda ve zamanında uygulandığında başarı oranımız yüzde 90 civarındadır. yüzde.”

“Analizlerimiz sonucunda çinko ve bor elementlerinin eksik olduğunu tespit ettik”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

kozlu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu