Ekonomi

Pekin’de “Türkiye Century Investment Resepsiyonu” Düzenlendi

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi öncülüğünde düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları” farklı coğrafyalarda düzenlenmeye devam ediyor. Daha önce Londra, Paris, Milano ve Viyana’da düzenlenen resepsiyonların Asya ayağının ilk durağı dün Pekin’deki Türkiye Büyükelçiliği’nde gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümü vurgusu ile gerçekleşen resepsiyonda, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ikili ekonomik ilişkiler ve yatırım süreçleri değerlendirilirken, Türk-Çin iş dünyasının farklı kesimlerinden temsilcilerle yuvarlak masa toplantıları ve birebir görüşmeler gerçekleştirildi.

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümü vurgusuyla dünyanın farklı noktalarında yapılmaya devam edilen “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları”ndan bir diğeri de Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından Çin iş dünyasından 500’ün üzerinde yönetici ve temsilcinin katılımıyla Pekin’de gerçekleştirildi. Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen ‘Türkiye: Dirençli Yatırım Ortağınız’ temalı resepsiyona Varlık Fonu CEO’su Arda Ermut da katıldı.

Yuvarlak Masa Toplantıları Gerçekleştirildi

Resepsiyon kapsamında değerli yuvarlak masa toplantıları da gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile dünyanın en büyük bankası olan Çin ICBC’nin ortaklaşa düzenlediği toplantıya; Enerji, altyapı, taahhüt ve otomotiv departmanlarından 15 şirketin üst düzey yöneticileri de katıldı. Toplantıda yeni yatırım fırsatları değerlendirilirken mevcut yatırımlar da masaya yatırıldı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Generation Road Ülkelerindeki projeleri destekleyen Çin’in değerli fonlarından Silk Road Fund (SRF) ile iş birliği içinde değerli bir yuvarlak masa toplantısı daha düzenledi. BAV İcra Komitesi Başkanı Zhu Jun’un yanı sıra Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Dr. İsmail Hakkı Musa, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Varlık Fonu CEO’su Arda Ermut’un yanı sıra 15 şirketin üst düzey yöneticilerinin hazır bulunduğu toplantıya katıldı.

Türkiye ile Çin arasındaki bağın asırlar öncesine dayandığını hatırlattı. Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, “Bugün geldiğimiz noktada çok daha yakın ve derin işbirliklerimiz var. Gelişimleri için birçok fırsat da var. İki ülke arasındaki işbirliğinin daha da güçlü bir düzeye getirilmesi gerekiyor. Bunun için güç, yüksek teknoloji ve altyapı gibi stratejik alanlara odaklanmamız gerekiyor. Tarih, coğrafya, teknoloji, strateji ve küresel dinamikler iki ülkenin daha yakın çalışmasına olanak sağlıyor. Önümüzdeki dönemde iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlenerek artacağına inancımız tamdır. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Pelin Büyükelçiliği ve diğer Başkonsolosluklarla birlikte gerekli takviyeyi her zaman vermeye hazırız.”dedi.

Cumhuriyetin 100. yılı münasebetiyle Avrupa’da başlayan yatırımcı karşılamalarının Uzakdoğu ile devam ettiğini belirten Prof. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu, “İlk durağımız küresel ekonominin lokomotifi Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin. Türkiye ve Çin bağları yüzyıllar önce Asya’da komşu olmamızdan bu yana uzun bir geçmişe ve ayrıcalıklı dostluk bağlarına sahiptir. Bugün Türkiye, 1200’den fazla Çinli şirkete ev sahipliği yapıyor. Çinli şirketlerin son 10 yılda Türkiye’deki yatırımları 3 milyar doları aşıyor. Kuşak ve Yol Girişimi’nin de katkısıyla bu yatırımların finans, üretim, enerji, bilgi ve iletişim teknolojileri ve altyapı sektörlerinde yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyılına adım atarken, dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olma yolculuğumuzda Çinli yatırımcıları ülkemize yatırım yapmaya davet ediyoruz.” 

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Arda Ermut,Kuşak ve Yol Projesi’nin Çin-Türkiye ilişkilerine ekonomik ve kültürel etkisine dikkat çekerek, Türkiye, jeopolitik konumu ve gelişmiş ulaşım ağı ile Çevre Yolu Projesi’nde önemli bir aktördür. Bu projenin devam eden etkilerini görüyoruz. Bu etkilere ileride daha net şahit olacağız.Türkiye Varlık Fonu’nun faaliyetlerinden bahseden Ermut, “ İstanbul Finans Merkezi projemizle Türkiye ekonomisine ve uluslararası yatırım ortamına önemli katkılar sağlamayı hedefliyoruz. İstanbul Finans Merkezi, önce bölgesel, sonra küresel ölçekte sayılı finans merkezlerinden biri olacaktır. Merkezi Çin’de bulunan ilgili şirket ve bankaların İstanbul Finans Merkezi’nde yer alması iki ülke ilişkilerine olumlu katkı sağlayacaktır.dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

antakya-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu