İş

ppg hisseleri kazançlarin kaçirilmasi ve zayif beklentilerle düştü

PITTSBURGH – PPG Industries (NYSE:PPG) ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı ve analist beklentilerine uygun olarak 1,86 $ düzeltilmiş EPS açıkladı. Ancak, şirketin geliri 4,43 milyar dolar beklentisine karşılık 4,31 milyar dolar olarak gerçekleşerek konsensüs tahminlerinin altında kaldı. Raporlanan gelir aynı zamanda 4,38 milyar dolar olan bir önceki yılın ilk çeyreğine göre %2’lik bir düşüşe işaret ediyor.

Boya ve kaplama devinin hisse senedi fiyatında hafif bir düşüş görüldü ve açıklamanın ardından %0,75 oranında geriledi. Bu hareket, şirketin kazançlarını kaçırmasına ve önümüzdeki ikinci çeyrek ve tüm mali yıl için beklenenden daha zayıf bir kılavuz yayınlamasına bağlandı. PPG Industries, 2Ç 2024 EPS’nin 2,42 ila 2,52 $ arasında değişeceğini ve analist konsensüsü olan 2,55 $’ın altında kalacağını öngörüyor. Ayrıca, tüm yıl için öngörülen EPS 8,34 ila 8,59 $ arasında belirlenirken, bu rakam da 8,48 $’lık konsensüs tahminini karşılamıyor.

PPG Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Tim Knavish çeyrekle ilgili yaptığı açıklamada, makroekonomik zorluklara rağmen şirketin üst üste altıncı çeyrekte de marjlarını genişlettiğini ve yıldan yıla düzeltilmiş EPS büyümesi kaydettiğini vurguladı. Knavish, erken Paskalya tatili de dahil olmak üzere Avrupa’daki düşük talebin ve endüstriyel kaplamalara yönelik ılımlı küresel talebin etkisine dikkat çekti. Knavish ayrıca, şirketin ABD ve Kanada’daki mimari kaplama işleri ile küresel silikas ürünleri işine yönelik stratejik gözden geçirmelerinden ve üçüncü çeyreğe kadar ileriye dönük bir yol belirlemeyi amaçladıklarından bahsetti.

Şirketin Performans Boyaları segmenti net satışlarda %1’lik bir düşüş yaşarken, Endüstriyel Boyalar segmenti %3’lük bir düşüş yaşadı. Bu düşüşlere rağmen, segment marjları iyileşti ve bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla Performans Boyaları 40 baz puan, Endüstriyel Boyalar ise 100 baz puan arttı.

Büyüme girişimlerine odaklanmaya devam eden PPG Industries, ikinci çeyrekte havacılık, koruyucu ve denizcilik ve ambalaj boyaları iş kollarının yanı sıra Meksika, Çin ve Hindistan’da devam eden büyümenin öncülüğünde düşük tek haneli yüzdeli toplam satış hacmi büyümesi bekliyor.

Knavish sözlerine şunları ekledi: “Üretkenliği artıran ve sürdürülebilir çözümler de dahil olmak üzere sınıfının en iyisi boyalar, kaplamalar ve özel malzemeler sunarak karşılıklı başarıyı artırmak için her gün müşterilerimizle işbirliği yapan dünya çapındaki 50.000’den fazla çalışanımıza teşekkür etmek istiyorum.”

Yatırımcılar şimdi PPG’nin mevcut ekonomik ortamda nasıl bir yol izleyeceğini ve yılın geri kalanı için öngördüğü mütevazı büyüme ve marj iyileştirmelerini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini yakından izliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habertasova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu