Haber

Rusya Başbakanı’na göre, ortak enerji pazarlarının oluşturulması Avrasya entegrasyonu için önemlidir.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) çerçevesinde ortak güç piyasalarının oluşturulmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bunu Avrasya entegrasyonunun gelişmesinde kilit bir unsur olarak görüyoruz.” dedim.

Mişustin, Kazakistan’ın Almatı kentinde toplanan EAEU Hükümetlerarası Konsey’in genişletilmiş toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Pek çok ülkenin enerji sıkıntısı yaşadığı bu dönemde ortak enerji piyasaları kurmanın değerine işaret eden Mişustin, “Ortak enerji piyasalarının oluşturulması konusunda görüşlerin yakınlaşmasına gelince, bunu kalkınmanın kilit unsuru olarak görüyoruz. Avrasya entegrasyonunun sadece (EAEU) üye devletlerinin iç ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor. Dost ülkelere sadece çıkar dengesi temelinde yardım etmekle kalmıyoruz.” terimini kullandı.

Bu kapsamda AEB ülkeleri ortasında elektrik dağıtım hizmetlerine erişim kurallarının onaylandığını belirten Mishustin, “Bu belge çerçevesinde elektrik ticareti yaparken ortak piyasa katılımcılarının eyaletler arası elektrik dağıtımına ayrımcı olmayan ulusal erişim sağlayacak. Birliğin.” dedim.

AEB’nin tüm ülkelerle aynı anda iş birliğine açık olduğunu kaydeden Mişustin, “İran ve Mısır ile serbest ticaret anlaşmaları için müzakereler sürüyor. Orta Doğu, Asya-Pasifik bölgesi, Latin Amerika ve Afrika ülkeleri ile iş birliği yapılıyor. güçlendi.” dedi.

AEB Yönetim Kurulu Başkanı Mihail Myasnikoviç de Birliğin bu yıl sonuna kadar 57 uluslararası anlaşmayı kabul edeceğini belirtti.

Myasnikoviç, AAB ülkeleri arasında ortak bir gaz piyasasının oluşturulması için hazırlanan belge üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını, ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğini sağlayacak önerileri görüştüklerini söyledi.

AEB ve BDT arasında etkileşimi derinleştirmek için üç yıllık eylem planı imzalandı

AEB üyesi devletlerin hükümet başkanları Kazakistan’ın Almatı kentinde bir toplantıya geldi.

Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov’un ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Birliğin diğer üyeleri, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Kırgızistan Başbakanı Akikbek Kaparov, Belarus Başbakanı Roman Golovchenko, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve Küba katıldı. Moskova Büyükelçisi. Julio Antonio Garmendia, Pena’ya katıldı.

Toplantıda hükümet liderleri, AEB çerçevesinde ticari-ekonomik işbirliğinin geliştirilmesini kapsayan 13 gündem maddesini tartıştı.

Görüşmenin ardından AEB ile Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Genel Sekreterliği arasındaki etkileşimi derinleştirmek amacıyla 3 yıllık eylem planı imzalandı.

Ayrıca hükümet liderleri, 5. Dijital Almatı Uluslararası Forumu’nun “Yeni Gerçeklikte Dijital Ortaklık” başlıklı genel kuruluna katılarak forum alanında kurulan dijital sergiyi gezdiler.

Bir sonraki EAEU Hükümetlerarası Komitesi, 7-9 Haziran tarihlerinde Rusya’nın Soçi kentinde toplanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu