Yaşam

Tarihi ve kutsal mekanlarıyla büyüleyici stant: Ruh-u Revan

Sergide 20 yıldır fotoğraf sanatıyla uğraşan ve kutsal mekanların ressamı olarak tanınan Amine Sultan Tan’ın 80 eseri yer alıyor.

Amine Sultan Tan’ın 80 modül eşsiz yağlıboya tablosunun sergilendiği standı eski TBMM Başkanı’nın eşi Sabriye Şentop açtı.

Serginin ilgi çekici parçalarından biri de “Zeytin Bahçesi’ndeki Kudüs”. Bu özel eserin bir diğer orijinali de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konutunda. Bu eser Amine Sultan Tan tarafından yeniden boyandı ve stantta diğer özel bölümlerin ortasında yerini aldı. Ayrıca sanatçının “Ayasofya ve Kudüs’ün Özgürlük Hikayesi” adlı bir başka eseri de Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde.

Amine Sultan Tan, standında kutsal mekanların farklı ve özgün yorumlarını sunuyor. Standda yer alan özel çalışmalardan bazıları, sanatçının kendi çerçevesinden çektiği fotoğraflardan yaptığı yağlı boya tablolardan oluşuyor. Geçtiğimiz hafta sanatseverlerin ilgisini çeken ve stantta sergilenen bir eser Devlet Bahçesine sunuldu.

Sergideki işlerin ortasında Osmanlı fotoğraflarından doğa resimlerine, çiçeklere ve üzümlere kadar çeşitli temalar işleniyor. Amine Sultan Tan, Türkiye’nin kutsal mekanlarının ressamı olarak bilinir ve soyut ve klasik yağlı boya resmin her alanında başarılı eserler üretir.

Sanatçının çalışmalarında gerçekçi bir şekli benimsediği ve sıcak renkleri tercih ederek eserlerine derinlik kattığı görülmektedir. Amine Sultan Tan, fotoğraf çekerken adeta ibadet alanına girdiğini belirterek, sanatın bir sığınma zamanı, iç dünyasını keşfetme yolculuğu olduğunu belirtiyor.

Amine Sultan Tan, 1975 yılında Konya’da doğdu ve çocukluğundan itibaren resme olan ilgisi şekillendi. Uzun yıllar İstanbul’da birçok ressamla çalıştıktan sonra 15 yıl atölye ve online derslerle yağlı boya eğitimleri vermeye başladı ve Üsküdar Belediyesi Altunizade Kültür Merkezi’nde özel dersler verdi. Halen Üsküdar merkezde Gülfem Hatun Camii karşısındaki köşkte Amine Sultan Tan Fotoğraf Atölyesi ve Sanat Galerisi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

Eserlerinin arkasındaki kanı Sadi Şirazi’nin sözleriyle anlatan Amine Sultan Tan, eserlerinin güzelliğine dikkat çekmeyi, seyircide farkındalık ve uyanış yaratmayı amaçladığını belirtiyor. “Çevreyi güzellik, nezaket ve sevgi ile donatmayı misyon edinmiş sanatçı, yapıtlarıyla izleyiciye huzur ve mutluluk duyguları yaşatmayı amaç edinmiştir.”

İstanbul’un mistik ve tarihi atmosferini sanatın büyülü dünyasında buluşturan “Revan’ın Ruhu” Sergisi, kutsal mekânların ve İstanbul’un tarihinde sanatsal bir yolculukla ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Sergi, Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverleri bekliyor. Amine Sultan Tan’ın çalışmalarıyla göz kamaştıran bu stant 4 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilecek.

uzundere-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu