Haber

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Necla Buden’i görevden aldı ve Ahmed Hachani’yi atadı

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkenin ilk kadın Başbakanı Necla Buden’i görevden aldı ve yerine Ahmed Hachani’yi atadı.

25 Temmuz 2021’de Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, dönemin başbakanı Hişam el-Maşiş’i “ülkenin tehlikede olduğu” gerekçesiyle görevden aldı ve parlamentonun yetkilerini dondurdu. Said, 22 Eylül 2021’de imzaladığı kararname ile yetkilerini genişleterek yürütmeyi kendisine bağladı. Ülkede yaşanan siyasi krizde parlamentonun yetkilerini askıya almasının ardından atadığı Necla Buden’i görevden aldı. Ülkenin ilk kadın başbakanı olan Buden’in gece geç saatlerde görevden alınmasının ardından yerine geleceği belli oldu. Buden’den boşalan koltuğa daha önce Tunus Merkez Bankası İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yapan Ahmed Hachani atandı. Hachani, göreve Tunus Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Said’in huzurunda yemin ederek başladı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, yemin töreninin ardından yaptığı açıklamada, vatanımıza, ülkemize ve barışa sahip çıkmamamız için güçlükler yaşanıyor. Halkımızın iradesini ve adaletini sağlamak için çalışacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu