Ekonomi

Wall Street yatırım bankacılığı gelirlerinde artış görüyor

Wall Street yöneticileri, yatırım bankacılığı bölümlerinin ilk çeyrekte önemli bir büyüme kaydetmesi, gelir ve ücretlerin keskin bir şekilde artması nedeniyle ihtiyatlı bir iyimserlik içindeler. Sektör liderlerine göre bu canlanmaya sermaye piyasaları öncülük ediyor.

Morgan Stanley (NYSE:MS) CEO’su Ted Pick bir konferans görüşmesinde analistlere hitap ederek, yatırım bankacılığı gelirlerinin %16 artışla 7 milyar $’a yükselmesi ve bunun da şirket hisselerini %3’ün üzerinde artırması da dahil olmak üzere firmanın performansından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Olumlu sonuçlara rağmen Pick, ekonomik ve jeopolitik belirsizliklerin devam ettiğini kabul etti.

Bank of America ayrıca yatırım bankacılığı ücretlerinde de %35 artışla 1,6 milyar dolara ulaşan önemli bir artış bildirdi. Ancak bankanın hisseleri, potansiyel kredi kayıpları için ayrılan karşılıkları arttırmasının ardından %4’ten fazla değer kaybetti. Bank of America’nın finans şefi Alastair Borthwick, yatırım bankacılığı faaliyetlerindeki iyileşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve bankanın orta pazarlarda genişleme ve kurumsal ve ticari bankacıları arasındaki işbirliğini geliştirme çabalarının altını çizdi.

Aptus Capital Advisors’dan David Wagner, Morgan Stanley’nin “mükemmel” performansını takdir etti ve olumlu trendin tüm sermaye piyasası sektörünü yükseltiyor gibi göründüğünü kaydetti.

Goldman Sachs, JPMorgan Chase (NYSE:NYSE:JPM) ve Citigroup da güçlü performanslar bildirdi. Goldman’ın CEO’su David Solomon, şirketlerin stratejik kararlar alma ve sermaye artırma ihtiyacından bahsetti ve bu da bankanın %28’lik kar artışına katkıda bulunarak analist beklentilerini aştı ve hisselerinde %3’lük bir yükselişe neden oldu.

Citigroup CEO’su Jane Fraser, yatırım bankacılığı ücretlerinde %35’lik bir artışa tanık olduktan sonra ikinci çeyrekte halka arz piyasasının yeniden açılmasına yönelik ihtiyatlı bir iyimserlik paylaştı. Olumlu havaya rağmen, birleşme ve satın almaların hala yavaş olduğunu ve jeopolitik çatışmalar gibi risklerin piyasa fiyatlamasında tam olarak hesaba katılmadığını belirtti.

JPMorgan’ın CFO’su Jeremy Barnum da temkinli bir duruş sergileyerek birleşme ve satın alma duyurularındaki olumlu ivmenin yanı sıra bunun devamını etkileyebilecek belirsizlikleri ve düzenleyici ortamın yarattığı yapısal zorlukları kabul etti.

Morgan Stanley’den Pick, jeopolitik risklerin, özellikle küresel çatışmaların tedarik zincirlerini bozması halinde, uluslararası anlaşmaları teşvik edebileceğini öne sürerek daha iyimser bir görünüm sergiledi. Pick, çok yıllı bir birleşme ve satın alma döngüsü öngördü ve ileride güçlü yüklenim faaliyetlerine işaret etti.

Citigroup, daha önce JPMorgan’da yatırım bankacılığı eş başkanı olan Viswas Raghavan’ı bu yıl bankacılık gelirlerini artırmaya yardımcı olması için stratejik bir işe aldı.

Goldman’dan Solomon, sermayeyi yatırımcılara geri döndürmek isteyen bu finansal sponsorların anlaşma katılımının artmasını beklediği için finans sektörü de özel sermaye şirketlerini yakından izliyor. Citigroup’tan Fraser, finansal sponsorların yatırım yapmak için yaklaşık 3 trilyon doları olduğunu belirtti.

Citigroup’un hisseleri yılbaşından bu yana yaklaşık %11 artış göstererek JPMorgan ve Bank of America gibi rakiplerini sırasıyla %6 ve %3’lük kazançlarla geride bıraktı. Goldman’ın hisselerinde %3’lük bir artış görülürken, Morgan Stanley’nin hisselerinde %3’lük bir düşüş yaşandı. S&P 500 bankalar endeksi ise toplu olarak %6 oranında yükseliş kaydetti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-alaca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu