Ekonomi

Yatırımcılar Fed toplantısını beklerken ABD vadeli işlemleri sabit kaldı

ABD hisse senedi endeks vadeli işlemleri, yatırımcıların önümüzdeki hafta yapılması planlanan önemli bir Federal Rezerv toplantısını beklemesi nedeniyle Cuma günü çok az hareketle istikrarlı bir açılışa işaret etti. Toplantının merkez bankasının olası faiz indirimlerine ışık tutması bekleniyor.

Wall Street, tüketici ve üretici fiyatlarının beklenenden daha fazla arttığını gösteren ve enflasyonist baskıların sürdüğüne işaret eden son verilere rağmen haftayı hafif kazançlarla tamamlamaya hazırlanıyor. Bu durum, Fed’in Haziran ayında faiz indirimine gideceğine dair beklentilerin azalmasına yol açarken, CME FedWatch Aracı’na göre bu olasılık bir önceki hafta %73 iken şimdi %60’a geriledi.

Piyasa katılımcıları, faiz indirim döngüsünün başlangıcını belirlemek üzere yaklaşan Fed toplantısına odaklanmış durumda.

Sabah 05:04 ET’deki erken işlemlerde, Dow e-minis 13 puan veya %0,03 oranında marjinal bir artış gösterirken, S&P 500 e-minis 1,5 puan veya %0,03 oranında hafif bir artış gösterdi, Nasdaq 100 e-minis ise 6,5 puan veya %0,04 oranında düştü.

Yarı iletken hisseleri Perşembe günü bir gerileme yaşadı ve muhtemelen üç haftalık kazanç serisini bozacak. Yatırımcılar kar elde ediyor ve 18-21 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan küresel GTC geliştirici konferansında açıklanması beklenen yeni gelişmeleri bekliyor.

Tesla, %4’ü aşan kayıplarla arka arkaya iki seansın ardından, piyasa öncesi %1’lik bir artış gördü. Buna karşılık Madrigal Pharmaceuticals, FDA’nın bir tür yağlı karaciğer hastalığı olan alkolik olmayan steatohepatit için ilacını onaylamasının ardından %25,4’lük bir artış yaşadı.

Adobe (NASDAQ:ADBE)’nin hisseleri, şirketin güçlü rekabet ve yapay zeka ile entegre yazılım ürünlerine olan talebin azalmasını gerekçe göstererek ikinci çeyrek gelirini piyasa beklentilerinin altında tahmin etmesiyle %11,4 oranında düştü.

Ulta Beauty’nin hisseleri, şirketin Wall Street tahminlerinin altında kalan tüm yıl kazançlarını tahmin etmesinin ardından, yüksek tedarik zinciri maliyetleri ve artan promosyonların kar marjlarını etkilemesiyle %6,6 oranında geriledi.

MicroStrategy, Marathon Digital ve Coinbase (NASDAQ:COIN) gibi kripto paralarla ilgili hisse senetleri, bitcoin’in değerinin düşmesiyle %5 ila %6 arasında düşüşler yaşadı.

U.S. Steel’in hisseleri %0,7 oranında gerileyerek bir önceki seanstaki kayıplarını genişletti. Başkan Joe Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, Japon Nippon Steel ile 14,9 milyar dolarlık bir satın alma anlaşması yapan şirketin yerli bir Amerikan kuruluşu olarak statüsünü koruması gerektiğini vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-kizilirmak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu