Ekonomi

Yen güvenlik talebiyle değer kazanırken, dolar yatay seyrediyor

ABD doları, son iki haftanın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından bugün başlıca rakipleri karşısında sabit kaldı. Piyasa katılımcıları günün ilerleyen saatlerinde 200.000 kişilik istihdam artışı beklenen Mart ayı tarım dışı istihdam raporunun açıklanmasını bekliyor. Bu veriler, Federal Rezerv’in 30 Nisan-1 Mayıs ve 11-12 Haziran tarihlerinde gerçekleştireceği toplantılarda izleyeceği para politikası yönünün tahmin edilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Bir süredir 152 aralığına yakın işlem gören Japon Yeni, dolar karşısında son iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Artış, güvenli liman alımlarına ve Japon yetkililerin para biriminin hızlı değer kaybına karşı bir duruşa işaret eden son yorumlarına bağlanıyor. Yen’in gücü jeopolitik endişelerle daha da pekişti, zira Orta Doğu’daki gerilim tırmanarak para birimine güvenli liman olarak talebin artmasına neden oldu.

Doların başlıca para birimlerinden oluşan bir sepet karşısındaki değerini ölçen dolar endeksi çok az değişiklik göstererek en son 104,18 seviyesinde kaydedildi. Bu, ABD hizmet büyümesindeki beklenmedik yavaşlama ve ardından faiz oranlarının potansiyel olarak gevşetileceğine dair spekülasyonların etkisiyle beş ayın zirvesinden iki haftanın en düşük seviyesine gerileyen dolar için dalgalı bir haftanın ardından geldi.

Minneapolis Federal Rezerv Başkanı Neel Kashkari’nin enflasyonun düşmeye devam etmesi halinde faiz indirimlerinin bu yıl gerekli olmayabileceğini söylemesi doların daha önceki kayıplarını telafi etmesine yardımcı oldu. Bununla birlikte, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ve diğer yetkililer, faiz oranı ayarlamaları konusunda herhangi bir karar verilmeden önce daha fazla tartışma ve veriye ihtiyaç olduğunu vurguladılar.

Yen’in değer kazanması, Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki’nin hükümetin Yen’in değerindeki keskin düşüşlere karşı harekete geçmeye hazır olduğunu teyit eden açıklamalarıyla da desteklendi. Ayrıca Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, yendeki zayıflığın enflasyon ve ücretleri önemli ölçüde etkilemesi halinde merkez bankasının para politikasıyla müdahale edebileceğini belirtti.

Döviz ticaretinde yen, dolar karşısında %0,29 oranında güçlenerek iki haftanın en yüksek seviyesi olan 150,92’ye ulaştı. Bu arada, Euro değişmeyerek 1,0835$’da kaldı ve İngiliz Sterlini 1,26405$’dan işlem gördü.

Dijital para birimleri alanında, bitcoin %0,56’lık hafif bir artış yaşayarak 68.332,52 $ değerine ulaştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

mutki-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu