Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Çin ziyaretine hazırlanıyor

ABD’li ve Çinli yetkililerin, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in bu ayın sonlarında Çin’e olası bir ziyaretine hazırlandıkları bildiriliyor.

Wall Street Journal’ın ABD’li ve Çinli yetkililere dayandırdığı haberine göre, Blinken’in ay sonunda Çin’e bir ziyarette bulunabileceği kaydedildi.

Çin ile ABD arasında gerginliğe neden olan “casus balonu” olayı öncesinde Blinken’in şubat ayında Çin’i ziyaret etmeyi planladığı hatırlatılırken, söz konusu ziyaret için şu anda her iki tarafta da hazırlıkların başladığı belirtildi.

Blinken’in Pekin’de Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Kurulu Ofisi Direktörü Vang Yi, Çin Dışişleri Bakanı China Gang ve diğer üst düzey yetkililerle görüşmesinin beklendiğine işaret edilen haberde, ABD’li bakanın Çin Devlet Başkanı ile görüşüp görüşmeyeceği belirtildi. Xi Jinping. Kararsız olduğu bildirildi.

Söz konusu ziyaretin detaylarının ABD’nin Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Daniel J. Kritenbrink ve beraberindeki heyetin Pekin ziyareti sonrasında netlik kazandığı açıklandı.

Çin-ABD ilişkilerinde gerginlik

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Şubat ayında Çin’e yapmayı planladığı ziyareti, Amerikan havalimanına giren balonun düşürülmesiyle tırmanan kriz nedeniyle iptal etti.

Kriz nedeniyle diplomatik ilişkiler ciddi şekilde kesilirken, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Çin’in en üst düzey diplomatı Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komitesi Ofisi Direktörü Vang Yi, 10-11 Mayıs tarihlerinde Avusturya’nın başkenti Viyana’daydı. Görüşmeleri sırasında ilgilerini yeniden tesis etmek için bir adım attı.

gemlik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu