Ekonomi

Emeklilik için kademeli zam

Emekliler için orta zamda çalışma hızlandı. Kamu çalışanının yüzde 45’lik maaş zammı sonrası emeklilerin beklediği ara zam konusunda 6 aylık enflasyon verileri, refah payı ve ücret artış formülü üzerindeki çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.

Edinilen bilgiye göre Temmuz ayına kadar maaş artışlarına zam yapılması hedefleniyor.

Kamu çalışanına yapılan zam referans alınacak.

Sözcü’nün haberine göre, memur ve emekli memurların yüzde 6’lık toplu sözleşme zammına ek enflasyon farkı alacağı biliniyor. Merkez Bankası anketine göre 6 aylık artış oranının SGK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 29,92 olması beklenirken, memur ve emekliler için refah payı hariç artış yüzde 18,63 olarak hesaplanıyor. Ancak kamu çalışanlarındaki yüzde 45’lik artışın referans alınması bekleniyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarında kademeli artış planlanıyor. Böylece yapılan güzelleştirmeden yararlanamayan emekliler için en düşük aylıklara düzeltme yapılması planlanıyor. Buna göre 10-15 bin TL ortasındaki emekli maaşlarına yüzde 45, 15-20 bin TL arasındaki emekli maaşlarına yüzde 40, bu fiyatın üzerindeki emekli maaşlarına ise yüzde 35 zam yapılabileceği belirtiliyor.

Ara zam yüzde 45 oranında yapılırsa 10 bin TL olan emekli maaşının 4 bin 500 lira zamla 14 bin 500 TL olabileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu