Dünya

G7, gelişmekte olan ülkelere CBDC desteği sağlamaya hazırlanıyor

Yedi Kümesi olarak bilinen G7 planının, gelişmekte olan ülkelerin uluslararası standartları karşılayan Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC’ler) tanıtmasına yardımcı olmaya odaklandığı bildiriliyor.

Japonya’nın en büyük para birimi diplomatı, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası Bahar 2023 toplantılarına hazırlık amaçlı yakın tarihli bir konuşmada masato kanda G7 görüşmelerinin ana temalarından birinin CBDC’ler olacağını belirtti. Kanda, hareketin Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi diğer önemli konuların yanı sıra G7 görüşmelerinin ana temalarının ortasında yer alacağını açıkladı.

Japonya’nın üst düzey diplomatı, G7’nin, gelişmekte olan ülkelere CBDC’ler geliştirmek için ayrıntılı yönergeler sağlayarak, hızlı hareket eden dijital teknolojinin küresel topluluğa getirdiği zorlukları ele alabileceğini belirtti.

G7 Washington’da toplanacak

G7, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nden oluşan dünyanın en büyük yedi “gelişmiş” ekonomisinin bir organizasyonudur.

Reuters haber kaynağının haberine göre, Çarşamba günü Japonya, küresel ekonomik ve finansal piyasaları, güçlenen tedarik zincirlerini ve Ukrayna krizini görüşmek üzere Washington’da G7 finans başkanları toplantısına başkanlık edecek.

Dijital varlıkların hızlı gelişimi ve CBDC’lerin yükselişi ile dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, kriptonun ekonomileri ve finansal sistemleri üzerindeki geniş kapsamlı etkileriyle boğuşmaya devam ediyor.

FTX’in çöküşü önemli bir uyandırma çağrısı olarak görülüyor

Japon bakan konuşmasında dijital teknolojinin yükselişinin siber güvenlik, yanlış bilginin yayılması, sosyal ve politik bölünmeler ve finansal piyasaları istikrarsızlaştırma riski gibi yeni zorlukları beraberinde getirdiğine değindi.

100’den fazla farklı yargı alanında faaliyet gösteren kripto para borsası FTX’in benzeri görülmemiş çöküşü, politika yapıcıları sınırların ötesinde düzenlemeler oluşturmaya sevk etti. “cidden uyandırma servisi”savundu.

CBDC’ler, merkez bankaları tarafından çıkarılan ve fiat para birimlerine sabitlenen dijital para birimleridir.

Şu anda 65 ülke CBDC gelişiminin ileri aşamasında ve Çin, Brezilya, Japonya ve Rusya da dahil olmak üzere yirmiden fazla merkez bankası pilot uygulamalar başlattı.

Küresel yatırım bankası Citi, “10 yıl içinde 2 milyar insan dijital para birimini deneme fırsatına sahip olacak” diyor

Analistlerin raporlarına göre, küresel yatırım bankası Citi, CBDC’lerin yükselişinin ve gerçek dünya varlıklarının tokenleştirilmesinin, blockchain teknolojisinin bir sonraki kitlesel benimsenme dalgasını ateşleyeceğine inanıyor.

Uzmanlar tarafından hazırlandı “Para, Jetonlar ve Oyunlar: Blockchain’in Yeni Milyar Kullanıcısı ve Trilyonlarca Değeri”O başlıklı bir raporda yazdı:

Rapor, bu on yılın sonunda dünya çapında 5 trilyon dolardan fazla CBDC’nin dolaşımda olabileceğini tahmin ediyor. Bu da yaklaşık 2 milyar kişiye dijital para birimini deneme fırsatı vereceği anlamına geliyor.

Bu makale ilk olarak Paranfil’de yayınlandı.

haberkarayazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu