Haber

İDDEF Afganistan’daki Kubbet-üs-Sahra Camii’nin Benzerini Yaptı

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (IDDEF), Kubbetüs-Sahra Camii’nin mimarisinden ilham alarak Afganistan’ın başkenti Kabil’de 350 kişinin aynı anda ibadet edebileceği cami inşa etti.

Federasyondan yapılan açıklamaya göre, “Molla Ömer” ve “Mahmut Ustaosmanoğlu” isimli caminin açılış törenine İDDEF Başkanı Mehmet Turan ve yönetim kurulu üyeleri, İsmailağa İlim ve Hizmet Vakfı heyeti ile Afgan yetkililer katıldı.

Kudüs’te Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’da yer alan Kubbet-üs-Sahra Camii’nden ilham alınarak tasarlanan cami, dualarla ibadete açılırken, düzenlenen törende İsrail’in Gazze baskınları kınandı.

İDDEF Yönetim Kurulu Lideri Turan, burada yaptığı konuşmada, caminin açılışının Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne ve dünya çapındaki zulmün sona ermesine yönelik bir adım olmasını temenni etti.

Hayırseverlerin desteğiyle inşa ettikleri caminin ülkenin en yüksek tepesinde yer aldığını belirten Turan, “Camimizde 350 kişi aynı anda namaz kılabiliyorken biz hepsiyle özel bir hassasiyetle ilgilendik, en başından sonuna kadar ilgilendik. Tuğladan mermere, çiniden kapıya kadar Sahra Camisi’nin kubbesiyle aynı şekle sahip olsun.” sözlerini kullandı.

kirikhanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu