Haber

İsrailli üst düzey polis yetkilisi: “Protestoların kontrolünü kaybettik”

İsrail’deki üst düzey bir güvenlik yetkilisi, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı görevden almasının ardından polisin ülkenin çeşitli yerlerindeki gösteriler üzerindeki kontrolünü kaybettiğini söyledi.

Netanyahu’nun ülkede siyasi krize ve kitlesel protestolara yol açan tartışmalı yargı düzenlemesine son verilmesi çağrısında bulunan Savunma Bakanı Gallant’ı görevden almasının ardından dün yüzbinlerce İsrailli sokaklara döküldü.

Haaretz gazetesine göre İsrail’de ismi açıklanmayan üst düzey bir polis yetkilisi “Protestoların kontrolünü kaybettik” dedi. sözünü kullandı.

Bir başka güvenlik yetkilisi, “Şu anda olanlar akıl almaz. Göstericilerin üzerine tekrar atık su sıkarak ortalığı sakinleştireceklerini sananlar yanılıyor. Bu durumu kontrol altına alamayacağız” dedi. söz konusu.

Yedioth Ahronoth gazetesi de söz konusu protestolarla ilgili olarak, “Polis, Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından Tel Aviv’in ana arteri Ayalon’da meydana gelen büyük gösterilerde kontrolü tamamen kaybetti.” terimleri kullandı.

Gazete, çevredeki polisin buraya akın eden göstericilerin alana girişine dahi engel olmadığını yazdı.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan ve yargı atamalarında söz sahibi olmayı öngören “yargı reformu” 12 haftadır ülke genelinde protestolara neden olurken, Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın görevden alınması Yönetmeliğin askıya alınması çağrısında bulunan , Pazar akşamı bardağı taşıran son damla oldu.

Gallant’ın görevden alınmasının ardından yüzbinlerce İsrailli yargı düzenlemesini ve Gallant’ın görevden alınmasını protesto etmek için sokaklara döküldü ve Netanyahu’ya “istifa” davetleri yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu