Haber

New York Türk Evi’nde ortak masa

ANKARA (İGFA) –Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’nın desteğiyle New York Başkonsolosluğu konutunda gerçekleştirilen programda konuşmacılar ortak maliyetlere değindi.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal, farklı inançlara sahip insanların Türkevi çatısı altında bir araya gelmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Önal, “Söylendiği gibi Ramazan, biz Müslümanların her türlü toplumu güçlendirmek için tefekkür ve dua etme zamanıdır, ancak aynı zamanda daha az ayrıcalıklı olanlarla paylaşma ve empati kurma zamanıdır.” sözünü kullandı.

New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, etrafında topladıkları iftar yemeğinin üç büyük dine inananlar arasında gelişen dostluğun kanıtı olduğunu belirterek, “Bu yıl bu iftarlar özel bir boyut kazandı. hoş geldiniz.” şeklinde konuştu.

“Afetlerin bize hatırlattığı en çarpıcı gerçek, hangi inanca, kültüre ve kökene sahip olursak olalım hepimizin büyük insanlık ailesinin birer üyesi olduğumuzdur.” Özgür, depremin ardından farklı geçmişlere sahip insanların afetzedeler için gösterdiği empati ve dayanışmayı görmenin büyüleyici olduğunu söyledi.

Osmanlı’da Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudilerin yüzyıllarca yan yana yaşadıklarını vurgulayan Özgür, “Artık Türk Yahudileri ve Hristiyanları da milletimizin ayrılmaz birer parçasıdır. Bu iftar aynı zamanda ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İnsanlığa karşı suç olarak gördüğümüz İslamofobi ve antisemitizm cevaptır.” terimleri kullandı.

BİRÇOK DİNİ BAŞKAN DA KONUŞTU

Bu yıl ikincisi düzenlenen iftar programında, aralarında Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Moratinos’un da bulunduğu dini liderler, New York Hahamlar Komitesi Lideri Joseph Elie Weinstock ve Başkan Yardımcısı Amerikan Ortodoks Başpiskoposu Joseph Potasnik katıldı. Elpidophoros ve İmam Şemsi Ali, müminlerin birlik ve beraberliğine değindiler. konuşmalar yaptı.

kosehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu