Haber

Uyarıldılar: Türkiye Yumurtalarında Kanserojen Madde Bulundu

İthal edilen işlerden birinde çok önemli bir sorun olduğu ortaya çıktı. Temmuz ayı başında Tayvan, Türkiye’den ithal edilen yumurtalarda kanserojen madde olduğunu tespit etti. Bu olaydan sonra uzmanlar Türkiye’deki yumurtaları araştıracak mı? sorusu merak konusu olurken akıllara bir soru daha geldi.

Kanserojen olduğu tespit edilen yumurtalar ne olacak?

Tayvan’ın Türkiye’den aldığı yumurtalarda kanserojen madde bulunması ülkede gündem oldu.

127 ton yumurta satın alan hükümetin Tarım Bakanı Chen Chi-chung, Türkiye’den satın aldığı yumurtalarda yasaklı bir madde olan nitrofuranların izine rastlandığını açıkladı. Chi-chung, “Hükümet Türk tedarikçiden anlaşma kapsamında tazminat talep edecek” dedi.

Temmuz ayı başında, denetlenen tüm yumurtaların imha edildiği duyurulurken, Tayvan Gıda ve İlaç İdaresi de bunların yerel pazara verilmediğini duyurdu. Tayvan hükümeti adına Türk yetkililerle temasa geçecek olan Tayvan Ulusal Hayvancılık Endüstrisi Kurumu CEO’su Peter Chen, ülkenin yaklaşık 160 bin doları boşa harcadığını açıkladı. Chen, “Haziran sonunda Türkiye’den alımlar durduruldu ve hükümet ABD’den ithalata yöneldi” dedi.

Tayvan, ülkede yaşanan yumurta krizinin ardından Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Brezilya, Malezya, Filipinler, Singapur ve Tayland’dan yumurta almaya başladı. Tayvan hükümetinin ABD, Avustralya ve Japonya’dan yumurta almaya devam ettiği de belirtildi.

karsiyaka-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu